کرونا ویروس و کودکان

مطالعه نشان می دهد که کودکان به اندازه بزرگسالان مستعد درگیری با ویروس هستند .

يكي از دقيق ترين مطالعاتي كه تاكنون در مورد انتشار ويروس، معروف به SARS-CoV-2 (کووید 19) منتشر شده است، نشان می دهد که كودكان به همان اندازه بزرگسالان احتمال آلودگی با كروناويروس جديد را دارند ،. این تجزیه و تحلیل (بر اساس داده های شنژن ، چین)  پاسخ جزئی به یکی از مهمترین سؤالات مربوط به شیوع این بیماری که همان نقش کودکان است، می دهد .

مطالعات قبلی نشان می دهد كه كودكان در مقایسه با سایر گروههای سنی ، احتمال ابتلا به علائم شدید ناشی از آلوده شدن به كروناویروس را ندارند. اما معلوم نبود که دلیل این امر آلوده نشدن آنهاست یا اینکه نسبت به سایررده های سنی دارای مقاومت بیشتری در برابر ویروس و بیماری هستند.

جاستین لوسلر ، اپیدمیولوژیک بیماریهای عفونی در دانشکده بهداشت عمومی جانس هاپکینز بلومبرگ در بالتیمور ، مریلند می گوید: “بچه ها به اندازه بزرگسالان و دیگر رده های سنی احتمال آلوده شدن به ویروس را دارند ولی بیمار نمی شوند.” وی این تحقیق را با اپیدمیولوژیست جانز هاپکینز Qifang Bi و اپیدمیولوژیست تینگ کارشناسی ارشد ، در انستیتوی فناوری هاربین در شنزن و تیجیان فنگ ، از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری شنژن انجام داده است.

این مطالعه از آن لحاظ منحصر به فرد است که در آن نه تنها افرادی که به این ویروس آلوده شده اند مورد بررسی قرار گرفته اند، بلکه تعداد زیادی از افرادی که با ایشان تماس های نزدیک داشته اند (خواه آنها که آلوده شده اند و یا آلوده نشده باشند) مورد بررسی قرار گرفته اند.

محققان 391 نفر را كه براساس علائم درگیر تشخيص داده شده بودند ، و یکهزار و 286 نفر از افراد دارای تماس نزديك با آنها (حتي اگر علائمي نشان نداده بودند) را دنبال كردند تا بفهمند كه آیا افراد دارای تماس با ایشان دارای آزمون وجود ويروس مثبت هستند يا خير. به طور کلی ، این تیم دریافتند که کودکان زیر 10 سال که به طور بالقوه در معرض ویروس قرار دارند ، به همان اندازه دیگر رده های سنی  احتمال دریافت و ابتلا به ویروس را دارند ، که حدود 7 و 8 درصد از تماس های موارد شناخته شده بعداً از نظر وجود ویروس در بدن،آزمایش مثبت داشتند.

آنها همچنین دریافتند که احتمال آلودگی افراد به ویروس در بین کسانی که درخانواده ای زندگی می کردند که یک نفر به عنوان شخص آلوده به ویروس در آن وجود دارد (و از نزدیک با آنهادر تماسند)،  در مقایسه با افرادی که در سایر حالات با یک فرد آلوده ارتباط دارند، حدود شش برابر بیشتر است.

بن کاولینگ ، اپیدمیولوژیک بیماریهای عفونی در دانشگاه هنگ کنگ می گوید: “این ممکن است اولین شواهد روشن باشد که کودکان به اندازه بزرگسالان مستعد ابتلا به عفونت SARS-CoV-2 هستند”. او اکنون سؤال می کند که آیا این واقعیت که شیوع آن در مدارس مشاهده نشده است می تواند به این دلیل باشد که علائم کودکان خفیف است یا خیر.

لزلر می گوید هنوز مشخص نیست كه كودكان در انتقال این ویروس نیز مانند آنفلوانزا موثرهستند یا خیر، و به عبارتی آیا عضوی از زنجیره انتقال هستند؟ او می گوید: “این یکی از سؤالات مهم و اساسی باقی مانده است و ما در تلاش هستیم تا بدانیم که پاسخ چه خواهد بود؟”

این مطالعه می تواند پیامدهای مهمی در کاهش سرعت ویروس از طریق اقداماتی مانند تعطیلی مدارس داشته باشد. لزلر می گوید: “وقتی می گوییم مهار اختیاری نیست ، نمی توانیم بچه ها را در زنجیره انتقال نادیده بگیریم.”

کیتلین ریورز ، اپیدمیولوژیک دانشکده بهداشت عمومی جانس هاپکینز بلومبرگ در توییتی می گوید که : “این یک قطعه کلیدی از داده ها است که ممکن است تعطیلی مدارس را به عنوان یک مداخله مؤثر اجتناب ناپذیر نماید.”

دیدگاهتان را بنویسید