پیش بینی بیماری کووید 19 در سال 2019

Yi Fan, Kai Zhao, Zheng-Li Shi, Peng Zhou به نقل از mdpi

بر اساس یک پژوهش که در مارچ 2019 توسط چند تن از پژوهشگران چینی و به حمایت مرکز ملی علوم و فناوری بیماریهای عفونی چین انجام گرفته است .

به نوعی بروز یک همه گیری سارس گونه ناشی از کرونا ویروس ها و از طریق خفاش در چین پیش بینی شده است که با توجه به ویژگی های فرهنگی، اکولوژی و ریخت شناسی ویروسها و قارچها این موارد تبیین گردیده است .

چکیده مقاله:

طی دو دهه گذشته ، سه فرم بیماری مشترک با منشاء ویروس کرونا به عنوان علت شیوع بیماری در مقیاس بزرگ شامل سندرم شدید تنفسی حاد (SARS )، سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS )و سندرم اسهال حاد خوکی (SADS) شناخته شده است. SARS و MERS به ترتیب در سال 2003 و 2012 پدیدار شدند و باعث بروز همه گیری جهانی و مرگ هزاران انسان شد ، در حالی که SADS در سال 2017 با یک بروز متقاطع باعث آثار منفی در صنعت پرورش خوک گردید. اینها از ویژگی های مشترکی برخوردارند ، همه آنها منشا بیماری های سخت برای انسان یا دام هستند و از خفاش ها سرچشمه گرفته اند و دو نوع از آنها از چین آغاز شده اند. بنابراین ، بسیار محتمل است كه شیوع كروناویروس بعدی که مشابه با SARS یا MERS است از خفاش ها سرچشمه گرفته و احتمال شیوع آن از  چین بسیار است.

بنابراین ، بررسی کورنا ویروس های خفاش به یک موضوع مهم در بررسی  فوری و شناسایی علائم هشدار دهنده اولیه تبدیل شده، که به نوبه خود تأثیر فراگیر چنین شیوع های وسیعی در چین در آینده را به حداقل برساند. هدف از بررسی ذکر شده در این مطالعه این است که، به جمع بندی علمی در مورد تنوع ویروسی ، میزبان مخزن ، و توزیع جغرافیایی  کرونا ویروسهای خفاش در چین دست یافته، و در نهایت هدف پیش بینی نقاط مهم پراکندگی  ویروس و پتانسیل گونه ها در درگیری و انتقال بین آنها(انتقال متقاطع گونه ای) است.

1. مقدمه

پانزده سال پس از شیوع اولین کروناویروس با یالاترین میزان بیماری زایی در انسان یا سندروم شدید حاد کروناویروس تنفسی حاد (SARS-CoV) شد، کروناویروس دیگری، بیماری حاد اسهال کروناویروسی (SADS-CoV) را درخوک ها ایجاد نمود که این بیماری تولید دام را با مشکلات فراوان روبرو کرد. هر دو شیوع در چین آغاز شده و منشاء ویروس خفاش بوده است . این امر، فوریت مطالعه کروناویروسهای خفاش در چین را برای درک پتانسیل آنها در ایجاد شیوع بیماریهای ویروسی دیگر افزایش می دهد .

در این بررسی ، اطلاعاتی از مطالعات اپیدمیولوژی گذشته در مورد کرونا ویروس در چین ، از جمله گونه های ویروس شناسایی شده ، گونه های میزبان و توزیع جغرافیایی آنها، جمع آوری شده است.

همچنین سعی شده تا چشم اندازی آینده نگر از انتقال کرونا ویروس هایی که از خفاش منتقل می شود و در چین گسترش می یابد را توصیف نماید.

2. دلیل لزوم مطالعه کرونوویروسهای خفاش  ومطالعه آن در چین چیست ؟

1-2- دلایل لزوم مطالعه در خفاش :

خفاش تنها پستانداری است که قابلیت پرواز را دارد و در مقایسه با دیگر پستانداران ، امکان طی مسافت طولانی تری ازطریق  مهاجرت دارد. خفاش ها دومین مرتبه جمعیتی را در بین پستانداران دارند و حدود یک پنجم گونه های پستانداران رابه خود اختصاص می دهند که در سراسر جهان توزیع شده اند.

فرض بر این است که پرواز برای همزیستی با ویروس ها و مهاجرت خفاش ها برای انتقال بیماری دارای اهمیت ویژه ای است . در واقع ، خفاش ها با چند بیماری حاد در انسان مرتبطند . برخی از این ویروس های بیماتری زا برای انسان که در بدن خفاش یافت شده اند، می توان به لیسا ویروس ها  (ویروس هاری) هنیپاویروس هایی چون ویروس نیپا (بیماری حاد عامل مشکلات تنفسی و آنسفالومیلیت)و ویروس هندرا(سرفه، تب و تا مننژیت و آنسفالیت) ، عامل سارس، سادس (کرونا خوکی)، مرس  و فیلو ویروس ها (ویروس ماربورگ ، ویروس ابولا ، و ویروس منگلا ) اشاره کرد .

بررسی ها نشان می دهد که خفاش نسبت به دیگر پستانداران منبع بهتر و حاوی ویروسهای بیشتری از ویروس های مشترک نسبت به دیگر پستانداران بوده و عملا میزبان رابط ومخزنی قوی برای این موضوع است. به شکلی که 120 درصد از نوکلئوتید ویروس عامل  سارس در بدن خفاش وجود داشته و ویروسهایی نیز که در بدن خفاش موجودند می توانند از رسپتورهای انسانی مشابه برای سارس استفاده کنند.

به طور خلاصه ، خفاش ها دارای 10 گونه از 17 گونه فرم آلفا و 7 از 12 گونه بتا  CoV هستند که ممکن است در  انسان باعث بیماری شود کرونا ویروس ها را به توزیع گسترده خفاش ها می توان در سراسر جهان ، از جمله چین یافت.

2-2- دلایل لزوم مطالعه در چین:

تاکنون دو کروناویروس خفاش در چین باعث شیوع بیماری شد. بنابراین ضروری است که راههای جلوگیری از شیوع برای آینده را مورد مطالعه قرار دهیم.

چین سومین قلمرو بزرگ و همچنین پرجمعیت ترین کشور جهان است. کشوری وسیع با آب و هوای متنوع مه تنوع زیستی زیادی از جمله گونه های گسترده خفاش ها و ویروس های با منشا خفاش در آن وجود دارد- بیشترین سوبه های کرونا ویروس (22 از38) توسط دانشمندان چینی که در حال مطالعه روی خفاش های محلی یا سایر پستانداران بوده اند ، نامگذاری شده است. اکثر CoVکرونا ویروسها  را می توان در چین یافت .

علاوه بر این ، بیشتر میزبانان خفاش این کروناویروس ها در نزدیکی انسان زندگی می کنند که به طور بالقوه می توانند ویروس ها را به انسان و دام منتقل کنند.

از سوی دیگر فرهنگ غذایی چینی بر این باور است که حیوانات ذبح شده خام و حتی زنده از مواد مغذی بیشتری برخوردار هستند و این عقیده می تواند امکان انتقال ویروسی را تقویت کند.

به طور کلی اعتقاد بر این است که کروناویروسهای با منشا خفاش دوباره در آینده ظاهر می شوند و باعث شیوع بیماری های دیگری می شوند.

که از این نظر ، چین یکی از کانونهای مهم ایجاد و انتشار بیماریهای بعدی است.

 کرونا ویروس عامل سارس :

در نوامبر 2012 ، اولین مورد سارس در شهر فوشان ، استان گوانگدونگ ، چین ثبت شد .در سال 2005 ، دو گروه چینی مستقل از هم توانستند اولین کرونا ویروس SARS CoV (SARSr-CoV) را از خفاش جدا سازند که قرابت بسیاری با SARS-CoV انسان داشت ، گزارش  کنند و این بصورت ضمنی بر خفاش پایه بودن بیماری در گزارشات بعدی دلالت داشت.

از آن پس ، تعداد بیشتری SARSr-CoV  از خفاش در چین جدا و شناسایی شد . هویت ژنومی این SARSr-CoV های خفاش به اندازه 92٪ با  SARS-CoV انسان قرابت دارند ، اما پروتئین های اسپایک ( اتصال دهنده به گیرنده یاخته هدف) آنها متفاوت بوده امکان استفاده از گیرنده ویروس یاخته انسانی ( ACE2 ) را ندارد از این رو این که آیا آنها ویروس های مولد SARS-CoV هستند هنوز مورد بحث بود تا آنکه در سال 2013 ، ویروس SARSr-CoV از خفاش  جدا شد که از گیرنده ACE2 استفاده می کرد که قوی ترین شواهد در مورد خفاش پایه بودن SARS-CoV است .  

به طور خلاصه محققان این گزارش با نگاهی به توالی ژنتیکی و تغییرات ژنوم به همراه سازگاری با اسپایکها یاخته انسانی بر این نظرند که  SARSr-CoV های مختلفی که قادر به استفاده از ACE2 انسانی هستند ، هنوز در بین خفاش ها در چین گردش می کنند و احتمال شیوع بیماری دیگری مشابه با SARS را تقویت می کند.

کرونا ویروس عامل مرس :

با وجودی که عامل بروز مرس از شتر جدا گردیده ولی بررسیهای انجام گرفته مطابق تحقیقات نشان می دهد که این ویروس ریشه در ویروسهایی با منشاء خفاش ها دارد.با عبور از اصطلاحات و اثبات های ویروس شناختی ویروس های نزدیک به مرس را در خفاشها می توان شناسایی کرد به قسمی که بر اساس تحقیق انجام شده در این پژوهش، این مسیر نیز امکان تغییرات ویروسی و ایجاد یک بیماری نوپدید را اجتناب ناپذیر می نمایاند .

HKU2r-CoVs که عامل بروز سادس می باشد فقط در چین و کنیا گزارش شده است. و بنابر این گزارش با این وجود و با توجه به  بررسی در خفاشها و ویروسهای مشابه نسخه های ویروسی دیگری با توجه به این ویروس پیش بینی شده اند و بعبارتی در مدلهای مورد پیش بینی منطبق بر عامل سادس ویروسهای مشابهی شناخته شده اند و این می تواند بروز ویروسهایی مشابه نسخه های ذکر شده در آینده با یک بیماری نوپدید بر اساس مطالعات سادس را اجتناب ناپذیر نشان دهد .

همزیستی ویروسها در بدن خفاش

همزیستی و حضور توام دو ویروس در بدن خفاش بصورت همزمان امری معمول است مانند همراهی Rhinolophus HKU2-CoVs (SADS-CoV) و SARSr-CoVs و یا همزیستی CoV 1 و HKU8-CoV. البته حضور مسالمت آمیز دو گونه ویروسی در بدن خفاش نیز گزارش شده است (ابولا و ماربورگ) و باید متذکر شد که با توجه به اینکه ژن orthoreovirus P10 خفاش در ژنوم  BtEoCoV-GCCDC1 گنجانیده شده است ، نوترکیبی بین فیلو ویروس خفاش و HKU9-CoV را نیز نمی تواند مستثنا از این قاعده دانست. که این موضوع اهمیت و لزوم نظارت و بررسی های دائمی و مطالعه روی خفاشها را جهت جلوگیری از شیوع بیماریهای سارس گونه دیگر و نوپدید نمایان می سازد.

نتیجه گیری :

محققان این پژوهش (توجه داشته باشید این تحقیق در ژانویه 2019 انجام شده است)  با توجه به داده ها و تحقیقات بر این عقیده اند که :

CoVs با منشاء خفاش ها باعث شده تا چهارده سال همه گیری های گسترده در چین ایجاد شود و خطر بروز شیوع بیماری ناشی از CoV خفاش در این کشور را در آینده ممکن می کند. در این بررسی ، طبق یافته های فعلی مربوط به اپیدمیولوژی BV CoV در چین ، و بررسی ارتباط بین عوامل مختلف شامل، گونه های کروناویروس ، گونه های خفاش درگیر موضوع، و موقعیت های جغرافیایی رخداد، هدف پیش بینی بروز بالقوه یک همه گیری ناشی از بیماری با گونه های متقاطع همراه با خفاش ها امکانپذیر است . هرچند، این تجزیه و تحلیل می تواند دارای داده های نادرست یا ناقص باشد. به عنوان مثال ، همه گروههای تحقیقاتی شناسایی گونه های خفاش را انجام ندادند و یا از سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) در هنگام نمونه گیری از خفاش ها استفاده نمی کردند. خفاش ها در استان های شمالی یا غربی نیز مورد بررسی قرار نگرفتند. با این وجود ، ما معتقدیم که این تحلیل نقطه شروع خوبی برای تحقیقات بیشتر است.

علاوه بر این ، سؤالات برجسته دیگری وجود دارد که باید در مطالعات بعدی به آنها توجه شود: (1) با توجه به اینکه اکثر گونه های کرونا ویروس طبقه بندی شده ICTV از خفاش ها هستند ، چرا بسیاری از انشعابات ژنتیکی کرونا ها در خفاش ها وجود دارند

 (2) پاتوژنز اکثر کرونا ویروسهای با منشا خفاش در انسان ناشناخته است زیرا ویروس ها هرگز جدا نشده و مورد ارزیابی قرار نگرفته اند. جدا از ویروس های شناسایی شده در هنگام شیوع بیماری ، بسیاری از ویروس ها تهدیدی برای سلامتی انسان محسوب می شوند.

(3)  مسیر انتقال و راههای انتقال از خفاش ها به انسان یا خوک و مسیرهای دقیق انتقال آنها شناخته نشده است .

 (4) چرا خفاش ها می توانند کروناویروسها را طولانی مدت و بدون نشان دادن علائم بالینی بیماری در خودحفظ کنند. مدل ایمنی منحصر به فرد در خفاش ارائه شده است که بیان می کند اینترفرون آلفا در خفاش آن را در برابر بروز عفونت محافظت کند ، در حالی که برخی از راههای سرکوب ایمنی باز ممکن است تحمل بالا در برابر بیماری های ویروسی نشان می دهند.

ما در آغاز آشکارسازی رمز و راز ایمنی منحصر به فرد خفاش ها هستیم  ولی هنوز راه طولانی وجود دارد تا بتوانیم رابطه بین خفاش ها و کورناویروس ها را به طور کامل درک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید