آیا جهان با نسخه حادتر کووید 19 رو به رواست؟

شیوع بیماری کووید 19 و حساسیتهای جامعه به این بیماری، به بازار شایعه پردازان و ارائه کنندگان شبه علم رونقی خاص بخشیده است .

افرادی که با دستاویز قراردادن حساسیت جامعه با ساختن متنهایی که هیجان انگیز و احساسی هستند به جامعه جوی ویژه القا کرده و گاهی بر حساسیت و هراس جامعه می افزایند و گاهی نیز موجب انحراف افکار و حتی آثاری مخرب براخلاق، تفکر، فرهنگ و حتی سلامت جامعه میشوند .

توجه داشته باشیم گذاشتن نام دکتر، پروفسور و …. در پیش یک نام و یا ارجاع متن به یک منبع، به زبان بیگانه به ویژه انگلیسی دلیلی بر صحت و درستی آن مقاله و کلام نیست که در دیگر کشورها نیز شایعه پردازان بازار مکاره ای به وسعت دنیای مجازی دارند .

البته گاهی اهل فن و متخصص در یک امر نیز به واسطه اعتماد اشتباه و یا عدم تحقیق کامل خود به اهرم دست شایعه پردازان تبدیل شده که به واسطه شناخت افراد از این عزیزان تاثیر کلام در جامعه بیشتر و آثار سوء آن مخرب تر می گردد .

در جدیدترین ترفند شایعه پردازی، برخی با تکیه بر یک مقاله نیویورک تایمز به این دروغ دامن زده اند که، سویه جدید و خطرناک تری از کرونا در راه است، حال آنکه مقاله مذکور یک مقاله تحقیقاتی از جانب یک گروه محقق چینی است که در زیر مقاله اصلی و البته ترجمه آن ارائه گردیده است.

متن شایعه : کشف « اَبَرکروناویروس فراگیر» در چین که در محیط گرم گسترش می‌یابد ▫️محققان دانشگاه علوم پزشکی نانجینگ می‌گویند یک «اَبَرکروناویروس فراگیر» پیدا کرده‌اند که 8 تن را در آن واحد در یک استخر مبتلا کرده است! این جدیدترین یافته محققان درباره کووید 19 است که نشان می‌دهد ویروس در محیط 41 درجه نیز قابل انتقال و سرایت است./dailymail

متن مقاله اصلی نیویورک تایمز را اینجا ببینید

و یا اینجا فایل PDF را دانلود کنید

https://magvet.ir/super-spreader-coronaviruses/

نکته ای که در این مقاله شاید مترجم را با اشتباه روبرو ساخته است لفظ super-spreader است که در علم اپیدمیولوی به یک ارگانیسم مبتلا به بیماری مسری خاص با یا بدون علامت گفته میشود که موارد بسیاری را مبتلا می سازد. در زمینه بیماری ناشی از انسان ، یک ابرشخص یا شخص ابر رسان ، فردی است که در مقایسه با یک فرد آلوده معمولی ، افراد بیشتری را احتمال دارد آلوده کند. چنین ابررسانی هایی در اپیدمیولوژی نگرانی ویژه ای به دنبال دارند.

در اصل مقاله به این مهم می پردازد که بر خلاف تصورات قبلی شاید گرما و رطوبت در کاهش تاثیر کرونا ویروس جدید عامل کووید 19، بی اثر باشد .

مقاله های مرتبط :

https://magvet.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a2%db%8c%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%af/
https://magvet.ir/%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a8%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%88%d9%88%db%8c%d8%af-19-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2019/

ترجمه مقاله :

در مراکز ورزش آبی که شامل استخرهای شنا ، دوش و سونا هستند و تراکم و شانس شیوع بیماری بالاست معمولا دما از 25 درجه تا 40درجه سانتیگراد است.

یک مطالعه قبلی توسط محققان دانشگاه بیهانگ در چین بیان می داشت که: دمای گرم و مرطوب احتمالاً قدرت و توان ماندگاری ویروس کرونا را کاهش می دهد.

نویسندگان این مطالعه معتقدند: درجه حرارت بالا و رطوبت نسبی بالا انتقال COVID-1 را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تیم های تحقیقاتی Beihang و Singhua داده های به دست آمده در بیش از 100 شهر چین را بین 21 تا23 ژانویه ارزیابی کردند که در آن بین 40 نمونه یا بیشتر از موارد مبتلا به کرونا ویروس وجود داشته است.

کارشناسان در سراسر جهان می گویند تقریباً هر شخص آلوده، COVID-19 را بین دو تا دو و نیم نفر اشاعه می دهد که محققان بیهانگ معتقدند با افزایش رطوبت ، این نسبت و توان افت می کند.

مطالعه جدید سعی دارد بررسی کند که آیا رطوبت 60 درصد و درجه حرارت بالا  در انتقال و اشاعه کروناویروس نقشی دارد یا خیر.

محققان دریافتند که یک نفر “ابر رسان super-spreader ” در 18 ژانویه پس از سفر به ووهان به مرکز ورزشهای آبی رفت و روز بعد از داشتن تب شکایت داشت.

در 25 ژانویه ابتلای وی به  COVID-19 تشخیص داده شد که با توجه به حضور پیشین در استخر، هفت نفر دیگر که در همان روز در آن مرکز شنا می کردند را مبتلا ساخت.

علائم مرتبط با COVID-19 ، از جمله تب ، سرفه ، سردرد و گرفتگی قفسه سینه علائمی بودند که  در هفت نفر از افرادی که بین شش تا نه روز پس از فرد ابررسان موردنظر به آن مرکز آبی رفته بودند ظاهر شد.

نهمین نفر نیز که در مرکز مورد اشاره مشغول کار بود در 30 ژانویه علائم مرتبط با COVID-19 را نشان داد.

دانشمندان چینی گفتند: “با توجه به نتایج روشهای ژنتیک معکوس، منشا عفونت در همه بیماران تأیید شد.”

آنها یک مقاله تحقیقاتی را در مورد یافته های خود منتشر کردند و هشدار دادند که برخلاف مطالعات قبلی ، COVID-19 با افزایش دما بعید است که سرعت آن کاهش یابد.

تیم تحقیق میگوید: “مطالعات قبلی نشان داده اند که میزان انتقال ویروس در محیطی با درجه حرارت و رطوبت بالا تضعیف می شود.”

با این حال ، با قضاوت از نتایج این مطالعه ، قابلیت انتقال SARS-CoV-2 هیچ نشانه ای از تضعیف در شرایط گرم و مرطوب نشان نداد.

“در کل هشت نفر که از مرکز حمام استفاده می کردند یا کار می کردند ، طی 6 تا 9 روز از مراجعه به این مرکز علائم را تجربه کردند ، نشان می دهند که SARS-CoV-2 می تواند در چنین محیطی گسترش یابد و باعث عفونت شود.

مسیرهای انتقال نیز ممکن است قطرات تنفسی یا تماسی باشند ، اما نتایج ما نشان می دهد که انتقال زنجیره ای SARS-CoV-2 هنوز هم می تواند در محیطی با درجه حرارت و رطوبت بالا ایجاد شود.

“این نتایج سرنخ اپیدمیولوژیکی بالقوه برای این کرونا ویروس جدید فراهم می کند.”

این تیم می گوید که مطالعه آنها به دلیل کمبود جزئیات در مورد مسیرهای انتقال برای کلیه بیماران به مرکز بازیهای آبی محدود شده است.

دیدگاهتان را بنویسید