4 آبان 1400

دانش، فناوری، تندرستی

وب نوشتهای یک دامپزشک از فناوری، دانش و ورزش

8 قدم اساسی در نگهداری ازحیوانات خانگی

0 0
Read Time:25 Minute, 1 Second

در خصوص نگهداری حیوانات خانگی باید نظر داشته باشیم که شک و تردیدهای فراوانی در خصوص اخلاقی بودن نگهداری هر حیوان آزاد بعنوان حیوان خانگی وجود دارد و این 8 قدم اساسی در نگهداری ازحیوانات خانگی تنها به بخش هایی می‌پردازد که افرادی که قصد نگهداری از یک یا چند حیوان بعنوان حیوان خانگی دارند حداقل شرایط لازم برای تندرستی و آسایش آنها را فراهم سازند.

در سالیان اخیر یکی از مسایل مناقشه برانگیز مطرح نمودن غیر اخلاقی بودن نگهداری حیوانات خواه سگ و گربه باشد یا موش و حیوانات حیات وحش و تملک انسانها بر آنها بعنوان حیوانات خانگی است. ولی اگر قصد نگهداری یک حیوان در محیط زندگی خود بعنوان همراه و دوست خود دارید لازم است تا نسبت به فراهم نمودن شرایطی که رفاه آن را فراهم سازد، اقدام و ابرام ورزید.

در حالت ایده آل، نگهداری یک حیوان بعنوان دوست و همراه چیز خوبی است که زندگی انسان و حیوان را بهبود می‌بخشد و من نمی‌توان از شخصی که حیوانی را از یک پناهگاه پذیرفته یا از سرگردانی نجات داده و در طول زندگی حیوان از وی مراقبت می‌کند، خرده جویی کنیم. اما بسیاری از افرادی که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند از رعایت برخی اصول مهم در جهت رفاه حیوان خانگی خود سهل انگاری می‌نمایند.

البته تملک بعنوان سگ‌‌‌های جنگی، خروسهای مسابقه، حیوانات حیات وحش چون تمساح و مار و… به هیچ وجه خواه از نظر اخلاقی یا از نظر اصول زیست محیطی پسندیده نبوده و از طرفی برخی رفتارها نسبت به حیوانات مانند اعمال جراحی غیر لازم در آنها (گوش بری غیر درمانی، دم بری در سگ‌‌‌های غیر نگهبان و ….) نیز خارج از دایره عقل و اخلاق قرار می‌گیرند.

در کل نگهداری از یک سگ یا گربه بی سرپرست با رعایت اصول بهداشتی نکته مثبتب ارزیابی می‌شود ولی می‌توان مسایلی که موجب میشود تا داشتن یک حیوان خانگی همراه خود یکسری  مشکلات اخلاقی را رقم زند عبارتند از:  

 • محیط نامناسب نگهداری و غیر متناسب با وضعیت دام مواردی چون نگهداری پرندگان در قفس‌‌‌های کوچک، ماهی در ظروف و تنگ‌‌‌های کوچک و تنگ، نگهداری سگهای بزرگ در آپارتمانهای کوچک و به زنجیر کشیدت حیوانات برای مدت طولانی.
 • درمان نامناسب و بی اعتنایی به سلامت حیوان
 • استفاده از غذای خیلی کم، زیاد یا انتخاب غذای نادرست برای حیوان
 • ورزش، تمرین و تفریح ناکافی
 • فضای ناکافی برای نگهداری و یا زندگی و متناسب با تعداد
 • عدم مراقبت‌‌‌های دامپزشکی منظم و دوره ای
 • عدم آموزش مناسب حیوان – آموزش صحیح و مناسب، زندگی شادتر و رضایت بخشی برای سگ‌ها فراهم می‌سازد.
 • نداشتن همراه و هم جنس مناسب و کافی – برخی از حیوانات به یک همراه از نژاد خود در کنارشان احتیاج دارند
 • عدم گذراندن وقت کافی با حیوان
 • اقدامات دامپزشکی غیرطبیعی و غیر ضروری بر روی حیوان مانند قطع و کوتاه کردن دم (بجز مواردی مانند سگهای کار که به نفع حیوان باشد)
 • بیرحمی‌، غفلت و مهجوریت در رفتار و برخورد با حیوان
 • حیوانات نامناسب مانند نگهداری خزندگان، حیوانات حیات وحش و … که به هیچ وجه با محیط زندگی انسان همسان نیستند.
 • احترام به حیوانات وحشی و ترک آنها در طبیعت: افراد به ندرت می‌توانند شرایط مناسب برای نگهداری برخی از حیوانات عجیب و غریب را فراهم کنند، و از سویی حیوانات اهلی که برای فعالیت‌‌‌های زیاد یا کار کشاورزی پرورش داده می‌شوند نباید بیکار یا در آپارتمان‌‌‌های کوچک نگهداری شوند
 • عدم نگهداری و پرورش حیوانات اهلی برای جنگ
 • نسل کشی و ایجاد زاد و ولد زیاد از هر حیوان
 • استفاده از حیوان برای کسب درآمد خود نقض حقوق آنهاست
 • خرید یک حیوان از یک مزرعه یا مرکز فروش حیوانات دیگران را به بهره برداری از حیوانات ترغیب می‌کند پس از خرید و فروش حیوانات بپرهیزید.
 • استفاده از حیوان برای جرم و جنایت غیر قابل قبول است
 •  

بطور کلی باید چنین گفت که، تنها در صورت تأمین نیازهای بیولوژیکی و روانی حیوان، نگهداری از حیوانات  به عنوان مونس و همراه، اخلاقی است.

8 نکته مهم که هر صاحب حیوان خانگی باید بداند

همانگونه که گفته شد بعنوان یک نگهدارنده حیوان خانگی موارد مهمی‌را بایستی رعایت نمود که در ادامه در 8 بخش مختلف توضیح داده میشود.

8 بخش لازم الاجرا که در مجموع شامل 39 نکته کاربردی در پرورش و نگهداری حیوانات خانگی است  عبارتند از:

 1. 1-       نکات بهداشتی-سلامتی
 2. 2-       نگهداری در خانه و مراقبنپت‌‌‌های ویژه
 3. تمرین، ورزش و نیازهای  روحی و انگیزشی
 4. 4-       پیوندهای عاطفی و ارتباط دوطرفه
 5. آموزش
 6. مراقبت‌های زمستانه
 7. مراقبت‌های تابستانه
 8. امنیت و حمایت

نکات بهداشتی-سلامتی

1. به سگ خود بیش از حد غذا ندهید، این امر به طور قابل توجهی بر سلامتی و شادی او تأثیر می‌گذارد

حیوانات دارای اضافه وزن در معرض خطر افزایش ناهنجاری‌‌‌های متابولیکی، بیماری‌‌‌های قلبی عروقی، بیماری‌‌‌های مفصلی، کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر هستند. آنها همچنین از تحرک کمتری برخوردار هستند و نمی‌توانند به اندازه دلخواه خود بدوند، بازی کنند یا فعالیت‌‌‌های دیگری انجام دهند. به حیوان خانگی خود لطف کنید، مقدار غذا و کالری پیشنهادشده توسط دامپزشک را به آنها بدهید و در صورت درخواست حیوان تسلیم وی نشوید!

بسیاری از سگها و گربه‌ها دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. و دقیقاً مانند افراد، چاقی در حیوانات خانگی خطراتی را برای سلامتی موجب می‌شود که شامل دیابت، آرتروز و سرطان است.

هر سگ کوچک و کم تحرک روزانه 185-370 کالری نیاز دارد و روزانه فقط 240-350 کالری برای یک گربه 5/4 کیلویی لازم است.  توجه داسته باشید دامپزشک می‌تواند بر اساس سن، وزن و نژاد حیوان خانگی شما پیشنهادات تغذیه‎ای مناسب را ارائه دهد.

نکته مهم دگر این که حیوانات خانگی که از رژیم غذایی با کیفیت بالا استفاده می‌کنند دارای پوشش موی براق، پوستی سالم و چشمانی روشن هستند. یک رژیم غذایی خوب می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی حیوان خانگی شما کمک کند، به سلامت روده او کمک کند، به افزایش قدرت ذهنی وی کمک کند، به سلامت مفاصل و عضلات کمک کند و بسیاری تاثیرات مثبت دیگر.

2. بینی حیوان را لمس و بررسی کنید:

بینی سگ و گربه شما باید مرطوب باشد. میزان رطوبت بین سگها و گربه‌ها و زمان سال متفاوت خواهد بود، اما یک سگ سالم بینی خنک و کمی‌مرطوب خواهد داشت زیرا سگ‌ها برای خنک شدن از طریق بینی به نوعی از راه بینی تعریق دارند.

3.معاینات سالانه دامپزشکی را فراموش نکنید:

اجازه دهید تا متخصصان، حیوان شما را مرتباً معاینه کنند تا از نظر بهداشتی و سلامتی آنها را مورد بررسی قرار داده و بهترین اطلاعات شخصی را برای سالم نگه داشتن حیوان ارزشمند شما برای یک سال در اختیار شما قرار دهند.

 • درست مثل انسان، حیوان خانگی نیز می‌تواند به مشکلات قلبی، آرتروز مبتلا شود یا دندان درد مبتلا شود. بهترین راه برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی یا درمان در اوایل بیماری این است که هر ساله به دام‌پزشک مراجعه کنید.
 • کک‌ها شایع ترین انگل خارجی هستند که می‌توانند حیوانات خانگی را آزار دهند و منجر به تحریک پوست، ریزش مو، لکه‌‌‌های ملتهب و عفونت شوند. کک نیز می‌تواند موجب آلودگی‌‌‌های انگلی دیگر در گربه یا سگ شود. تنها کافی است که حیوان خانگی شما یک کک را ببلعد واین ممکن است موجب ابتلای حیوان به گرم‌های گرد که رایج ترین انگل داخلی در سگ‌ها و گربه‌ها است شود. پیشگیری در طول سال کلیدی است. کنترل منظم کک و انگل روده و همچنین پیشگیری از کرم قلب در مناطق بومی‌مهم است. از آنجا که برخی از داروهای انگلی که برای سگ ساخته شده اند می‌توانند برای گربه‌ها کشنده باشند، با دامپزشک خود در مورد محافظت از حیوانات اهلی قیمتی خود در مقابل انگل‌‌‌های داخلی، خارجی و مشورت کنید.

4. یک جعبه “کمک‌‌‌های اولیه حیوانات خانگی” درست کنید

حوادث و شرایط اضطراری اتفاق می‌افتد و آماده بودن با همه موارد ضروری برای کمک به حیوان خانگی یک گام اساسی در یک صاحب حیوان خانگی مسئول بودن هست. این مهم است اگر سگ خود را برای پیاده روی یا کمپینگ بیرون بیاورید، پس وقتی دسترسی به امداد سخت است داشتن کمکهای اولیه کارسازند.

5- توجه داشته باشید که داشتن حیوانات خانگی با توجه به امکان بیماریها و حوادث مختلف برای حیوانات ممکن است هزینه بسیاری داشته باشد، پس خود را برای این هزینه‌ها آماده سازید.

6. دندان‌‌‌های حیوان خود را مسواک بزنید

برای مثال مسواک زدن دندان‌‌‌های سگها اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما برای سلامت کلی آنها و جلوگیری از درمان‌‌‌های گران قیمت دندان در آینده بسیار مهم است. این را بخشی از روال عادی نگهداری ازآنها کنید و حتماً از خمیر دندان مخصوص سگ استفاده کنید. با کمی‌وقت و آموزش، مسواک زدن می‌تواند هر روز یک فعالیت سرگرم کننده برای حیوان خانگی شما باشد!

یک مشکل رایج در میان سگها و گربه‌ها، بیماری‌‌‌های دندانی است و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند باعث درد حیوان خانگی شما شود، و غذا خوردن را برای او دشوار کند. در صورت عدم درمان، مشکلات بهداشت دهان و دندان حتی ممکن است منجر به بیماری‌‌‌های قلبی و کلیوی شود. علاوه بر معاینات منظم دندانپزشکی، موثرترین وسیله مراقبت از دهان حیوان خانگی در خانه مسواک زدن دندانهای وی در خانه است. اگر حیوان خانگی شما طرفدار مسواک نیست، گزینه‌‌‌های دیگری نیز وجود دارد، از جمله رژیم‌‌‌های غذایی مناسب سلامت دندان، غذاها و اسباب بازی‌‌‌های ویژه. برای دریافت رهنمود درست در این خصوص چند توصیه از دامپزشک خود بخواهید.

7- برنامه  لازم برای شرایط اضطراری داشته باشید

هر چند این تفکر خوشایند نیست، اما بسیار مهم است که اگر هر اتفاقی برای شما بیفتد برای حیوان خود یک برنامه ریزی اضطراری در شرایطی که شما امکان تیمارداری حیوان خود را ندارید، تدوین کرده باشید. لیستی از اطلاعات مهم در مورد سبک زندگی سگ خود تهیه کنید از جمله تعداد دفعات تغذیه آنها، میزان تغذیه آنها، داروها، شماره تلفن دامپزشک و غیره. نسخه هایی از این موارد را به شخصی از اطرافیان خود بدهید که می‌تواند از سگ شما مراقبت کند. جهت مدیریت شرایط اضطراری بهتر است از نسبت به شناسایی حداقل یک یا دو نفر در نزدیکی محل زندگی خود که می‌توانند در کوتاهترین زمان ممکن به حیوان شما کمک کنند، اقدام کنید.

8. با هدف و طبق شیوه درست و برنامه ریزی شده با حیوان خود بازی کنید

مثلا هنگام نوازش و بازی با سگ، مخصوصاً در سنین جوانی، عمداً با پا، گوش و دهان حیوان مشغول شوید. با انجام کارهایی مانند لمس پا، انگشتان پا و ناخن‌‌‌های آنها در هنگام بازی می‌توانید یک تجربه مثبت در جهت بهبود حساسیت آنها نسبت به لمس در این نواحی به هنگام اصلاح ناخن‌ها ایجاد کنید. نگاه به گوش و دهان آنها و عادت دادن به این روش، باعث می‌شود، کار را برای دامپزشک در هنگام معاینه آسان تر کند. این کار دامپزشک شما را آسوده‌تر خواهد کرد و توله سگ شما در طول معاینه کمتر استرس خواهد داشت و در صورت بروز مشکلی در سگ شما، دامپزشک بهتر می‌تواند به کشف ناهنجاری‌ها بپردازد.

الزامات و محدودیت‌‌‌های لازم در خانه

9. سطل زباله خود را ازدسترس حیوان خانگی دور نگه دارید

حیوانات به بوهایی از زباله که به زعم آنها خوشایند است جلب می‌شوند و ممکن است چیزهایی سمی‌، مضر یا غیرقابل هضم موجود در زباله را بخورند، بنابراین از در دسترس نبودن بودن سطل زباله اطمینان حاصل کنید. بلعیدن اجسام خارجی یا مواد سمی‌می‌تواند منجر به جراحی‌‌‌های فوری اورژانسی شود.

10- فضای مطمئنی به حیوان خود اختصاص دهید

یک منطقه معتدل از خانه خود را به تخت و پتوی حیوان خود اختصتص داده و برخی از اسباب بازی‌ها و یک کاسه آب در کنار آن قراردهید، این بخش جایی است که حیوان شما احساس امنیت می‌کند و می‌تواند در طول روز به راحتی چرت بزند و استراحت کند. این می‌تواند به وی کمک کند تا در موقعیت‌‌‌های استرس زا مانند مهمانی‌ها، گریه کودک یا رعد و برق، خود را تسکین دهد. اگر حیوان شما از نوزادی در کنار شماست و یا هنگام پیوستن به خانواده شما آموزش دیده است، جعبه نگهداری مکان مناسبی برای آنها فراهم کند که آن را دوست دارند.

11. مواد شوینده و دارای خاصیت مسموم کننده را از دسترس خارج کنید.

همیشه مواد شیمیایی خانگی مانند پاک کننده‌ها و آفت کش‌ها را از دسترس حیوان خود دور نگه دارید. بسیاری از سگ‌‌‌های باهوش می‌توانند وارد محصولاتی شوند که در زیر ظرفشویی یا گاراژ نگهداری می‌شوند. سعی کنید از قفل‌‌‌های ضد کودک برای مهر و موم کابینت با محصولات سمی‌استفاده کنید.

12. مرتباً وسایل حیوان خود را بشویید

میکروب، خاک، گرده و سایر موارد می‌توانند در رختخواب، اسباب بازی‌‌‌های نرم و پتوهای حیوان شما را آلوده سازند. اطمینان حاصل کنید که این لوازم را هفتگی می‌شویید تا آنها را  تازه و تمیز نگه دارید. اگر حیوان شما از آلرژی فصلی رنج می‌برد، این امر به ویژه می‌تواند در کاهش قرار گرفتن در معرض گرده برای آنها مفید باشد.

13. دسترسی حیوان خانگی را به غذاهای انسانی محدود سازید.

بسیاری از غذاهای انسانی مانند شکلات، آووکادو یا پیاز برای سگ‌ها سمی‌هستند و می‌توانند برای سلامتی آنها تأثیرات جدی داشته باشند. غذای انسان را از دسترس دور نگه دارید و به خصوص آنها را از دست‌یابی به آدامس و آب نبات مراقبت کنید، زیرا بسیاری از آنها حاوی زایلیتول هستند که ماده ای شکر مانند بوده و برای حیوانات سمی‌است.از تغذیه حیوان با غذاهای انسانی خود بپرهیزید، مگر اینکه توسط دامپزشک توصیه شده باشد. برخی از غذاهای انسانی، مانند مرغ ساده، کنسرو کدو تنبل، یا برنج ساده ممکن است به دلایل خاص مانند ناراحتی گوارشی، اسهال، برای کمک به پنهان کردن داروهای خوراکی یا به عنوان آموزه‎های انگیزشی در مقادیر کم، به طور عمدی توسط دامپزشک توصیه شود. در این موارد “غذای انسان” ممکن است برای سگ شما مناسب باشد، اما مطمئناً دلیلی بر مجاز بودن به تمیز کردن بشقاب شام یا خوردن غذای باقیمانده شما توسط حیوان نیست.

نکته حرفه ای: یک چک لیست جامع از همه مواردی که برای “محدودیت دسترسی حیوان خانگی” در خانه خود نیاز دارید، آماده کنید. در فایل پی دی اف زیر می‌توانید این چک لیست را چاپ کنید.

PDF https://www.pawlicy.com/new-puppy-checklist

ورزش و انگیزش ذهنی

14. هم برای سلامتی و هم برای روحیه حیوان خانگی خود قدم زدن را فراموش نکنید.

پیاده روی منظم مزایای زیادی را برای حیوان شما به همراه دارد، از جمله جلوگیری از بی حوصلگی، کمک به دستگاه گوارش، نگه داشتن وزن مناسب و کمک به سوزاندن انرژی اضافی. با برنامه‌‌‌های تمرینی خارج از خانه، رفتارهای ناشایست مانند گاز گرفتن و جویدن، پارس مداوم یا کندن زمین و چنگ زدن نیز کاهش یابد.

15- با ایجاد تنوع در روشهای سرگرمی، خستگی حیوان را کم کنید.

با پیاده روی بیشتر یا گردش‌‌‌های اضافی، یکنواختی را برای  حیوان خود از بین ببرید. برای تغییر فضا و موقعیت، آنها را به مکان‌های مورد علاقه حیوانات ببرید یا با خودرو به گردش ببرید.

16. حیوان خود را از نظر ذهنی به چالش بکشید

درست مثل ما، حیوانات برای شاد و سالم ماندن به تحریکات ذهنی زیادی احتیاج دارند. به سگ خود یک اسباب بازی پازلی بدهید، به او ترفندهای جدید بیاموزید و با آنها بازی‌‌‌های جدید انجام دهید تا درگیر شود. اسباب بازی‌‌‌های پازلی راهی خارق العاده برای دادن کاری سرگرم کننده به سگ شما است به نحوی که نیازمند توجه کامل شما نیز نخواهد بود.

نکته مهم: این عمل به ویژه زمانی که شما از حیوان خود مدتی فاصله می‌گیرید مهم است.

یک محیط سرشار از تنوع، کلید دیگری برای سلامتی و رفاه طولانی مدت سگ و گربه‌ها است.

حیوانات خانگی به تحریک ذهنی نیاز دارند که می‌تواند شامل پیاده روی روزانه، و چنگ زدن به زمین و وسایل، نشستن پشت پنجره‌ها و بازی با اسباب بازی هایش باشد. این بدان معنی است که وقتی حیوان‌تان با شما بازی می‌کند، نه تنها عضلات حیوان خانگی شما به حرکت درآمده و ورزش می‌کند، بلکه باعث تقویت پیوند شما با آنها می‌شود.

17. کند غذا خوردن یک مزیت است

اگر حیوان شما خیلی سریع وعده‌‌‌های غذایی خود را بخورد، خطر ابتلا به ناراحتی‌‌‌های گوارشی و معده یا ناراحتی منجر به استفراغ افزایش می‌یلبد. کاهش سرعت غذا خوردن برای سلامتی دستگاه گوارش مفید است و باعث می‌شود هضم به راحتی انجام شود. یک گزینه برای کاهش سرعت خرید وسایل یا پازلهای ویژه تغذیه از فروشگاه حیوانات خانگی است. یک راه حل آسان ارزان قرار دادن یک توپ بزرگ تنیس در کاسه تغذیه آنها است. هر دو اسباب بازی توپی یا پازلی به طور مشابه کار می‌کنند و باعث می‌شود سگ شما برای خوردن وعده غذایی خود مجبور به کنار زدن مانع باشد.

18- با هم ورزش کنید

با سگ خود در پارک مسابقه دهید، یوگای ویژه سگ انجام دهید، با سگ‌‌‌های خود از پله‌ها بالا و پایین بروید یا آنها را به یک پیاده روی پرچالش ببرید. وقتی با هم سرگرم می‌شوید، هر دو از مزایای ورزش بهره مند خواهید شد.

پیوندهای عاطفی و ارتباط دوطرفه

19. با حیوان خود دوست باشید

حیوانات خانگی برای رشد به عشق و علاقه احتیاج دارند. به آنها توجه کنید، رفتار کنید و با آنها بازی کنید.

20. با آنها صبر داشته باشید

هنگامی‌که حیوان شما تمرین می‌کند ممکن است روش‌ها و تکنیکهای آموزشی جدید را اجرا نکند، که این موضوع نیازمند صرف حوصله و تداوم در آموزش است. اگر احساس ناامیدی می‌کنید، کمی‌از تمرین خود کوتاه بیایید و به فکر مشاوره با دامپزشک یا متخصص آموزش باشید. حیوانات بویژه سگها در خواندن زبان بدن ما بسیار توانا هستند و در صورت تنش یا عصبانیت به خوبی به آموزش پاسخ نمی‌دهند.

21. هنگام غذا خوردن با آنها معاشرت کنید

هنگام غذا خوردن در کنار آنها بمانید و این کار را به عنوان یک عمل مداوم عمومی‌انجام دهید. ممکن است با دیدن علاقه شما، به غذای خود علاقه بیشتری نشان دهند.

آموزش

22. وقتی حیوان خانگی شما دفع را خارج از خانه انجام می‌دهد او را تحسین کنید

آموزش قضای حاجت به خصوص در مورد نژادهای سگ لجباز می‌تواند دشوار باشد. وقتی سگ شما به محل مناسب برا دفع می‌رود و هر بار کار خود را انجام می‌دهد، او را تحسین و تشویق کنید تا باعث شود او مشتاقانه به این رفتار ادامه دهد تا اینکه به یک عادت تبدیل شود. برای سگهایی که عادت به دفع در خانه دارند، غذاهایی را به بیرون از خانه بیاورید و بعد از اینکه دفع مدفوع را در جایی که شما تأیید کردید انجام داد، به حیوان خود بلافاصله پاداش دهید. اگر این کار را هر بار انجام دهید و حیوان خود را به اندازه کافی مرتب بیرون ببرید (از جمله بعد از هر وعده غذایی، بعد از هر نوشیدنی آب و حداقل هر 4-6 ساعت) رعایت دفع خارج از حریم خانه راحتتر خواهد بود.

23. آموزش را به یک بازی تبدیل کنید

رفتارها، پاداش‌ها و ستایش‌ها را عوض کنید. اگر آنها آموزش را به عنوان یک بازی ببینند، و نه چیزی که در طول آن مورد سرزنش قرار می‌گیرند، لذت بیشتری خواهند برد و نتایج بهتری خواهید دید. همچنین ممکن است دریابید که سحیوان شما از طریق این فرآیند به انواع پاداش‌ها پاسخ بهتری می‌دهد. هنگام آموزش، همیشه رفتار مثبت را با رفتارها، تایید‌ها به کمکم پاداش و یا ستایش کلامی‌پاداش دهید و به راحتی رفتار بد را نادیده بگیرید. آنها یاد می‌گیرند که اگر پاداشی می‌خواهند باید کاری را که شما از آنها خواسته اید انجام دهند.

24. آموزش مداوم کلیدی است

تصمیم بگیرید که “قوانین خانه” برای حیوان شما چیست و به آنها پایبند باشید! آیا حیوان شما در زمان صرف غذا می‌تواند به گوشه کنار خانه و روی وسایل مختلف، در همه قسمت‌‌‌های خانه یا در اطراف خانواده برود؟ هنگام آموزش، از دستورات و قوانین آموزشی مشابه پیروی کنید تا از سردرگمی‌جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که همه اعضای خانواده شما در یک جهت و سو قرار دارند و توافق می‌کنند که به طور مداوم از قوانین پیروی کنند تا از سردرگمی‌حیوان یا تداوم رفتار بد خود جلوگیری کنند.

25. بلافاصله رفتار بد را اصلاح کنید

حیوانات حافظه کوتاهی دارند و اگر پنج دقیقه بعد آنها را بخاطر انجام کاری اشتباه سرزنش کنید، هیچ ارتباطی با سرزنش و رفتار بد نخواهد داشت. فقط درصورتی که آنها را در هنگام عمل مواخذه کنید متوجه موضوع میگردند. از طرف دیگر، برای رفتار خوب همیشه به سگ خود بازخورد و پاداش مثبت دهید تا تکرار این رفتار را تشویق کنید.

مراقبت‌های زمستانه

26. پنجه‌‌‌های سگ خود را چرب و مرطوب کنید

هوای سرد به دلیل خشکی هوا باعث ترک خوردن پنجه‌‌‌های سگ و گربه شما می‌شود. پنجه ها  را با محصولات مرطوب کننده پد مرطوب کنید تا ناراحتی حاصل شده را تسکین دهد، به خصوص اگر بعد از بیرون رفتن حیوان خشک و دردناک به نظر برسد.

27. وقت خود را در خارج از منزل محدود کنید

حیوانات به خصوص در پنجه، گوش و دم مستعد ابتلا به سرمازدگی هستند. حتی نباید سگهایی با پوشش بدنی ضخیم را برای مدت طولانی در هوای سرد بیرون رها کرد. هنگامی‌که احساس سردی می‌کنید، حیوان خود را به داخل ببرید زیرا احتمالاً آنها نیز احساس سرما می‌کنند.

28. مراقب یخ و نمک‌‌‌های زمستانی باشید

یخ و نمک زمستانی در پیاده روها می‌توانند باعث ایجاد ترک یا سوختگی در پنجه حیوان شما شوند. پنجه‌ها را بعد از هر کاری خارج از خانه پاک کنید و توجه کنید تا مطمئن شوید که آنها سعی نمی‌کنند نمک را از روی زمین بخورند یا پنجه‌‌‌های خود را لیس بزنند. اگر این باعث ناراحتی مداوم حیوان شما شده است، در نظر بگیرید که برای محافظت از پوست حساس روی پاهای آنها، یک جفت کفش ویژه حیوانات خریداری کنید.

29. تهیه ژاکت برای حیوانخود را در نظر بگیرید

بسیاری از سگ‌ها پوستی ضخیم دارند تا حتی در سردترین ماه‌ها در خارج از خانه گرم شوند، اما همه حیوانات ما پوشش طبیعی کافی برای در امان ماندن از سرما را ندارند. هر حیوانی  می‌تواند دچار هیپوترمی‌شود و بسته به محل زندگی شما و نژاد حیوان، ممکن است نیاز به کت یا ژاکت زمستانی داشته باشد. برخی از علائم اولیه هیپوترمی‌شامل لرز، تنفس سریع، سردی گوش و پا با لمس کردن، افزایش ادرار و سیخ شدن موهای سر است.

مراقبت‌های تابستانه

30. سگ خود را خنک نگه دارید

سگها مثل ما عرق نمی‌کنند. آنها به جای تعریق در بدن خود، از طریق پنجه‌‌‌های خود عرق می‌کنند و برای آخارج کردن گرما به نفس نفس زدن و له له کردن می‌پردازند. دسترسی سگها به سایه و روشی برای خنک شدن مثل استخر کوچک پر از آب یا یخ به عنوان راهی عالی برای سگها و برای لذت بردن از فضای باز در ماه‌‌‌های گرم است. در زمان هوای گرم آنها را از نزدیک تحت نظر داشته باشید و اگر بیش از حد نفس نفس می‌زنند آنها را به داخل بیاورید تا از گرمازدگی، استرس و کم آبی بدن جلوگیری کند..

31. یک منبع آب ثابت برای آنها فراهم کنید

کمبود آب بدن برای حیوانات  بسیار خطرناک است و می‌تواند به سرعت اتفاق بیفتد. اطمینان حاصل کنید که حیوان شما به راحتی به آب تمیز و شیرین در طول روز چه در خانه و چه در فضای باز دسترسی دارد. توجه داشته باشید اگر بیش از حد نفس نفس می‌زند، علاقه خود به غذا خوردن را از دست می‌دهند یا بینی حیوان خشک است. اگر این رفتارها یا رفتارهای غیرمعمول را هنگام امواج گرما مشاهده کردید، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.

32. از جلبکهای سمی‌پرهیز کنید

اگر جلبک‌ها بلعیده شوند، برای سگ‌ها مضر و در بعضی موارد کشنده هستند. وسوسه انگیز است که سگ خود را در تابستان گرم به استخر یا دریاچه ببرید، اما همیشه در مورد هرگونه هشدارهای زیست محیطی در مورد جلبک‌‌‌های سمی‌، زهکشی آب یا آفت کش‌‌‌های مضر داخل و اطراف آب تحقیق کنید.

33. پای آنها را تماشا کنید

پنجه و بالشتک‌‌‌های کف پای حیوان به گرما حساس است و می‌تواند هنگام راه رفتن روی سطوح گرم سوزانده شود. اگر نمی‌توانید دست یا پای خود را برهنه بر روی زمین گرم خارج قرار دهید، سطح آن برای حیوان شما هم بسیار گرم است. در این موارد هنگام بیرون آوردن حیوان خود، چمن، خاک یا مسیرهای سرپوشیده را انتخاب کنید.

34. هرگز حیوان خود را در اتومبیل رها نکنید

دمای داخلی اتومبیل می‌تواند به سرعت برای حیوان شما خطرناک یا حتی کشنده باشد. هرگز آنها را بدون باز گذاشتن شیشه‌‌‌های خودرو ترک نکنید، زیرا آنها به راحتی در مقابل گرمازدگی تلف می‌شوند. حتی وقتی دما خارج ماشین فقط 21 درجه سانتی گراد باشد در عرض 20 دقیقه دمای داخل خودرو به بیش از 40 درجه خواهد بود. در تابستان دمای داخلی خودرو می‌توانند در چند دقیقه به دمای مهلک برسد.

ایمنی سگ

35. هرگز اجازه ندهید که سگ شما در عقب کامیون سوار شود

تقریباً هر سال 100000 سگ در اثر سوار شدن در کف تخت یک کامیون می‌میرند، خواه این مشکل به دلیل افتادن از کف کامیون باشد یا برخورد با دیواره ها. حیوان خود را در داخل اتومبیل حمل کنید. هرگز اجازه ندهید حیوانات خانگی در صندلی جلو قرار گیرند.

 بسته به مسافت، وضعیت مسیر یا طول رانندگی حیوان را می‌توانید با خیال راحت در یک جعبه یا حامل نگه دارید تا جایی که امن باشد و در صورت چرخش شدید یا تصادف نتواند به دور ماشین شما بلغزد.

36. برچسب شناسه حیوان همیشه به حیوان متصل باشد.

تا زمانی که از حیوان جدا نشوید، هرگز نمی‌دانید که چقدر یک برچسب شناسه مهم است. وقت بگذارید و یک برچسب شناسه با شماره تلفن، نام حیوان و شماره دامپزشک خود درست کنید. اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات به روز هستند.

37. حیوان خود را مزین به میکروچیپ کنید

میکروچیپ‌ها یی وجود دارند که در شناسایی مکان رهاشدن خحیوان شما موثر است که این میکرو چیپ‌ها تقریباً به اندازه یک دانه برنج هستند و  در کمتر از یک ثانیه زیر پوست حیوان قرار می‌گیرد. نیازی به باتری ندارد و توسط دامپزشک یا افسر کنترل حیوانات در عرض چند ثانیه اسکن می‌شود.

 خال کوبی می‌تواند حیوان خانگی را دوباره به صاحب حیوان برساند.

38. حیوان خود را در هر زمان حضور در جمع با بند و قلاده مهار کنید.

حتی مطیع ترین حیوان نیز ممکن است در صورت مشاهده انسان یا حیوان دیگری فرار کند. مسئولیت پذیر باشید و سگ خود را در مکان‌‌‌های عمومی‌مقیدکنید تا از این طریق حیوان خود را از دست ندهید یا حوادث یا صدماتی مانند نزاع حیوانات، ضربه وسیله نقلیه یا آسیب‌‌‌های جسمی‌دیگر منجر به اتفاق ناگواری نگردد.

39. قبل از امتحان غذاها یا داروهای جدید با دامپزشک مشورت کنید

در صورت عدم انجام صحیح یا بدون دستور دامپزشک، رژیم‌‌‌های غذایی یا تغییرات دارویی می‌تواند مشکلات بهداشتی زیادی برای حیوان خانگی شما ایجاد کند. شما حیوان خانگی خود را بهتر می‌شناسید و می‌خواهید بهترین غذاها، مکمل‌ها و درمان‌‌‌های پزشکی لازم را به آنها بدهید. بهترین راه برای انجام این کار مشاوره با تیم دامپزشکی در مورد هر تغییری است که مایلید ایجاد کنید. به این ترتیب دامپزشک شما می‌تواند مطمئن شود که شما یک محصول و برنامه ایمن داشته اید.

به تغییر در پرونده پزشکی حیوان خانگی خود در صورت بیماری یا آسیب دیدن حیوان توجه داشته باشید، دامپزشک شما دقیق ترین اطلاعات به روز را دارد در مورد سلامتی و سبک زندگی حیوانات خانگی شما.

برای سلامتی مطلوب، حیوانات خانگی به واکسیناسیون منظم در برابر بیماری هایی مانند هاری، دیستمپر، لوسمی‌گربه ای و هپاتیت سگ نیاز دارند.

داروهای ساخته شده برای انسان می‌تواند حیوان خانگی شما را از بین ببرد. در سال 2010 داروهای انسانی در فهرست 10 ماده سمی‌برتر حیوانات خانگی قرار داده شد.

داروهای NSAID مانند ایبوپروفن و ناپروکسن متداول ترین عامل مسمومیت حیوانات خانگی هستند، اما داروهای ضد افسردگی، ضد احتقان، شل کننده‌‌‌های عضلانی و استامینوفن نیز تعدادی از داروهای انسانی هستند که سلامتی حیوانات خانگی را به خطر می‌اندازند. داروهای انسانی می‌توانند باعث آسیب کلیه، تشنج و ایست قلبی در سگ یا گربه شوند.

اگر مشکوک هستید حیوان خانگی داروی شما را مصرف کرده است – یا هر ماده سمی‌دیگر – با دامپزشک تماس بگیرید.

چند نکته در ارتباط با نگهداری حیوانات

 • این که سگ یا گربه شما چه مدت نیاز به ایمن سازی دارد به سن، سبک زندگی، سلامتی و خطرات آنها بستگی دارد، بنابراین در مورد واکسیناسیون هایی که برای حیوان خانگی شما لازم است با دامپزشک مشورت کنید.
 • از حیوان خود به خوبی مراقبت کنید. مراقبت‌‌‌های بهداشتی با کیفیت از حیوان شما یکی از مهمترین زمینه‌ها برای دوست داشتن و حمایت از حیوان در طول زندگی از نوزادی تا بزرگسالی است.
 • گربه‌ها و سگ‌‌‌های خود را عقیم سازید. این روشی است که می‌تواند در اوایل شش تا هشت هفتگی انجام شود. عقیم سازی فقط تعداد حیوانات خانگی ناخواسته را کاهش نمی‌دهد. این امر مزایای قابل توجه دیگری برای حیوان خانگی شما دارد. مطالعات نشان می‌دهد که با کاهش تمایل به گشت و گذار، خطر ابتلا به برخی سرطان ها، بیماریه ای مقاربتی و خطر گم شدن حیوان خانگی را کاهش می‌دهد.
 • اجازه ندهید حیوان خانگی شما بدون نظارت در محیط خارج خانه پرسه بزند. شاید اجازه دادن به سگ یا گربه برای پرسه زدن بی قید و شرط، در ظاهر یک لطف به نظر برسد، اما مکان هایی که حیوانات خانگی در آن پرسه می‌زنند حیوان شما را مستعد ابتلا به خطرات زیادی از جمله تصادفات اتومبیل، شکار، قرار گرفتن در معرض بیماری‌‌‌های مسری، قرار گرفتن در معرض سموم و موارد دیگر می‌کند. علاوه بر این، اجازه دادن به حیوان خانگی شما برای پرسه زدن بدون نظارت ممکن است همسایگان شما را شاکی سازد.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
آغاز گفتگو
چگونه می توانم شما را راهنمایی کنم؟
گروه مگوت-تارنمآذین
درود بر شما کاربر گرامی
نیاز به راهنمایی دارید ؟
بر روی دکمه آغاز گفتگو بزنید.